בדף זה יתואר תהליך בדיקת המדדים ואיזונם כנדרש במערכות ההידרופוניות של וינאה ( .(pH / ECמאחר והצלחת הגידולים במערכות ההידרופוניות מבוססת בעיקר על יישום תמיסת הזנה מדויקת המכילה את כלל המיקרו אלמנטים והמינרלים הדרושים לגידול הספציפי (בהיעדר מצע אדמה), קיימת חשיבות מכרעת בהבנת ביצוע תהליך הדישון ואיזון החומציות במערכות השונות. בוינאה גרין תוכלו למצוא דשנים הידרופוניים משולבים (מסיסים במים) המותאמים לכלל המערכות ההידרופוניות מבחינת הרכב המיקרו אלמנטים והמינרלים (N.P.K) הנדרשים עבור הצמח לאורך שלבי הגידול השונים. באופן כללי, אנו ממליצים על בדיקת המדדים במערכות ואיזונם במידת הצורך אחת לשבוע או לאחר מילוי המיכל.

הליך דישון המערכת באמצעות מד מוליכות חשמלית (EC):

טרם דישון המערכת ההידרופונית, יש לוודא את ערך המוליכות החשמלית הקיים במים (כלומר את הElectrical Conductivity – EC), באמצעות מד מוליכות חשמלית ייעודי, אשר יציג באופן דיגיטלי את ריכוז המלחים המומסים במים (כמות מלחים גבוהה יותר במים, תתורגם לערך EC גבוה יותר ולהפך). יש לקחת בחשבון כי מי הברז כבר מכילים מלחים באופן טבעי (כגון, סידן, נתרן וכו') העשויים להעלות את המוליכות החשמלית של המים בערכים שונים (EC לרוב בין 400 ל700 בממוצע), בהם יש להתחשב כחלק מאיזון המדדים במערכת. ניתן להוריד את ערך הEC ע"י הוספת מים או להעלותו ע"י הוספת דשן. יש לקרוא בעיון את תהליך הדישון וההערות המצורפות לפני הביצוע בפועל.

הליך הדישון מפורט להלן:

 1. בדיקת ערך הEC במי ברז + הוספת מים נקיים למיכל המערכת במידת הצורך.

 1. בדיקת ערך הEC הדרוש עבור הגידול הספציפי, לעתים מופיע גם בגב מיכל הדשן (מצורפים גידולים לדוגמא).

סוג הגידול

ערכי EC ממוצעים

מלפפון

1700-2500

עגבנייה

2000-3500

בזיליקום

1000-1600

חסה

800-1200

חציל

2500-3500

פלפל

2000-3000

 1. הוספת דשן באופן מבוקר למיכל המערכת ההידרופונית עד לקבלת ערך הEC הרצוי.

 1. יש לערבב את המים והדשן במיכל ולהמתין כרבע שעה על מנת לקבל תוצאה מדויקת יותר של ערך הEC במערכת.
 2. במידה וערך הEC נמוך מהרצוי לאחר המתנה של 15 דקות, יש להוסיף עוד דשן עד לקבלת הערך הרצוי.
 3. יש לשטוף את האלקטרודות של מד הEC במי ברז, ליבש בנייר סופג ולכבות את המכשיר.

** הערות:

 • באופן כללי, מומלץ לדשן ירקות עליים ירוקים עד להגעה לערכי EC ממוצעים של 1500-2000µS., וירקות פירותיים (כגון, מלפפון, עגבנייה, חציל) עד להגעה לערכי EC ממוצעים של  1900-2500µS.
 • יש לדאוג להשלים מים במיכל לפני התחלת הליך הדישון.
 • יש לוודא כי מיכל המים נקי מעלים או לכלוכים נוספים (שאריות הידרוטון, חרקים וכו') לפני התחלת תהליך הדישון.
 • אין לטבול את מד הEC מתחת לגובה האלקטרודות, דבר העלול לגרום לקלקול המכשיר ומכאן למדידה לא מדוייקת.

ריקון המאגר במקרה של דישון יתר:

בהינתן דשן מעל לערכים הממוצעים, יש לפעול על פי ההליך הבא עד לקבלת ערכי EC המתוקנים לפי סוג הגידול.

 • לרוקן את מיכל המים בחצי (באמצעות פתיחת הגומייה בחלקו התחתון של המיכל)
 • למלא שוב את המיכל במי ברז נקיים (להוסיף כ50% מי ברז נקיים)
 • יש למדוד את ערך הEC
 • במידה וערך הEC הנתון שהתקבל נמוך מהערכים המומלצים על פי סוג הגידול, יש להוסיף דשן בזהירות על פי ההליך שתואר לעיל.

הליך איזון החומציות (Ph) במערכת באמצעות מד חומציות:

מדד הpH במערכת ההידרופונית הינו עקרוני להבנת מידת הבסיסיות או החומציות במערכת. טווח הpH נע בין 0 ל14, כאשר ערך מעל 7 (7-14) מייצג תמיסה בסיסית יותר ומתחת ל7 (0-7), תמיסה חומצית יותר. ערך pH שהינו 7 מייצג תמיסה ניטרלית (לדוגמא מי ברז). הבנת ערך הpH במערכת הינו קריטי להצלחת הגידול, מאחר ולגידולים השונים דרישות חומציות שונות. באופן כללי, מומלץ לוודא שערך הpH במערכת אינו עולה על 6.5 וכן אינו יורד מ5.5. חריגה מערכים אלו עשויה להתבטא ביעילות פחותה של תמיסת ההזנה, שכן נוטריינטים שונים שהינם קריטיים להצלחת הגידול עלולים להיות מעוכבים בזמינותם ולהביא לירידה באיכות התוצר הסופי. בשלבי תכנון השתילה במערכת ההידרופונית, כדאי לוודא שכלל הצמחים המיועדים דורשים ערכי pH בסדר גודל דומה.

שימוש במד הpH:

אנו ממליצים על השימוש במד pH דיגיטלי על פני סוגי מדים אחרים, שכן מדידה זו הינה מדויקת ופשוטה יחסית. יש לקחת בחשבון שמדי pH חדשים אינם מגיעים מכוילים. יש להשלים את כיול המד באמצעות תמיסת הכיול טרם שימושו לבדיקת ערך החומציות במערכת ההידרופונית (הוראות לכיול המד מגיעות בנפרד עם כלל מדי הpH של וינאה).

הליך איזון החומציות במערכת מתואר להלן:

** את בדיקת החומציות במערכת יש לבצע רק לאחר השלמת תהליך הדישון כפי שתואר לעיל.

 1. יש לטבול את מד הpH במיכל עד לגובה האלקטרודות (ראה דוגמא ממד הEC) ולהמתין מספר דקות עד להתייצבות הקריאה על ערך ספציפי.

 1. במידה וערך הpH גבוה מהטווח הממוצע (כלומר חומציות נמוכה), יש להשתמש במעלה חומציות (pH down) עד לקבלת הערך הרצוי וחזרה לטווח האופטימלי לגידול הידרופוני. מאחר ומדובר בחומצה מרוכזת, יש ליישם את הנוזל באופן הדרגתי ומבוקר במיכל המערכת. אנו ממליצים להמתין דקה לפחות עד להתייצבות הקריאה ולחזור על הפעולה עם כמויות נמוכות של התכשיר במידת הצורך, במקביל לבדיקה שוטפת של ערך הpH עדכני.

 1. במידה וערך הpH נמוך מהטווח הממוצע (כלומר חומציות גבוהה), ניתן להוסיף מי ברז למיכל (לשים לב לא למלא יותר מדי מים) או להשתמש בתכשיר מעלה בסיסיות (pH up) עד לקבלת הערך הרצוי וחזרה לטווח האופטימלי לגידול הידרופוני. מאחר ומדובר בתכשיר מרוכז, יש ליישם את הנוזל באופן הדרגתי ומבוקר במיכל המערכת. אנו ממליצים להמתין דקה לפחות עד להתייצבות הקריאה, לערבב מעט את המים ולחזור על הפעולה עם כמויות נמוכות של התכשיר במידת הצורך, במקביל לבדיקה שוטפת של ערך הpH עדכני.

 1. בסיום תהליך האיזון, יש לשטוף את האלקטרודה של מד הpH במי ברז, ליבש בנייר סופג ולכבות את המכשיר.

לנוחיותכם, מצורפת טבלה המציגה את ערכי הpH המומלצים עבור גידולים נבחרים במערכת ההידרופונית:

 

 

 

 

פתח צ'אט
1
צריך עזרה?
שלום
אפשר לעזור?
דילוג לתוכן